První letošní školení POKOS na KVV hl. m. Praha

Účastníci školení
  • 27.8.2021
  • Martina Sofie Halíková

Autor textu a fotografií kpt. Mgr. Martina Sofie Halíková, tisková mluvčí KVV hl. m. Praha

Téměř po roce zahájilo ve středu 25. srpna 2021 Krajské vojenské velitelství hl. m. Praha (dále jen KVV HMP) školení pedagogických pracovníků v problematice Přípravy obyvatel k obraně státu (dále jen POKOS). V době probíhajícího tzv. přípravného týdne na školách využili tuto nabídku učitelé a ředitelé pražských základních škol.

Protože respektujeme opatření proti šíření koronaviru, prokázali se všichni zúčastnění některým z platných certifikátů buď o provedeném očkování proti COVID-19, nebo o negativním výsledku testu na přítomnost SARS-CoV-2. Celé školení pak proběhlo za dodržení  hygienických podmínek, přesto v příjemné a tvůrčí atmosféře.

Na úvod ředitel KVV HMP plukovník gšt. Ing. Marián Margai poděkoval ředitelům a učitelům místních škol za dosavadní úsilí při výuce a podporu myšlenek POKOS. V následující prezentaci přítomné seznámil s působností a organizační strukturou KVV HMP. Zmínil roli  KVV HMP v bezpečnostní radě a krizovém štábu hl. m. Praha, kdy doporučujeme v krizových situacích nevojenského charakteru plánování a nasazení vojáků a techniky Armády ČR na území celé Prahy. V takových případech pak spolupracujeme jak s Magistrátem hl. m. Praha, tak i se složkami Integrovaného záchranného systému (IZS).

Podplukovník Ing. Pavel Kácl, MBA objasnil základní pojmy POKOS, jaké má cíle i kam chce dál v budoucnu směřovat. Hovořil o meziresortních vztahových vazbách a podpoře Ministra obrany ve vzdělávání učitelů v oblasti POKOS. Učitelé se tak dozvěděli, jak stát zajišťuje bezpečnost a obranu našeho území, kdy a za jakých podmínek lze vyhlásit krizové stavy. Také proč je důležité zapojení občanů do obrany státu, a s tím související vzdělávání dětí a dospívající mládeže v této oblasti. Vysvětlil, co znamená branná povinnost, a připomněl, že branná povinnost nezanikla ani po zavedení profesionalizace armády.

V průběhu školení zúčastnění aktivně diskutovali o tom, jak se POKOS realizuje na konkrétních školách. Praktický příklad uvedl učitel zeměpisu Mgr. Tomáš Hromádka ze školy Charlotty Masarykové, který považuje téma POKOS za velmi důležité. V duchu hesla „kdo je připravený, není překvapený“ se snaží ve výuce žákům vysvětlit, jak se mají chovat v kritických situacích. Přitom zmínil rok 2013, kdy byli povodně a ve škole zřídili evakuační centrum. Tehdy žáci viděli, že tato hrozba je reálné a může se kdykoliv opakovat. Tuto živelnou pohromu zaznamenal na video a dnes ho používá jako pomůcku ve svých hodinách zeměpisu. Žáky osmých a devátých tříd chce co nejlépe připravit, aby věděli třeba, jak si sbalit evakuační zavazadlo.

Zajímavé byli postřehy učitele zeměpisu a občanské nauky, který je už 5 let vojákem Aktivní zálohy, a chce využít vojenské zkušenosti ve své práci, tématiku POKOS nevyjímaje. Jiná paní učitelka konstatovala: „Současná generace rodičů už nezažila brannou výchovu, která jistě měla i své nedostatky. Tím pádem rodiče nemají na co navázat a nemůžou svým dětem tuto zkušenost předávat. Kde jinde se pak mají děti dozvědět o tom, jak se chovat při krizových situacích, když ne ve škole.“ 

V diskusi se všichni shodli na tom, že by uvítali vznik samostatného předmětu POKOS. Většina škol v současnosti má totiž POKOS jako průřezové téma v různých předmětech a podle učitelů je tato problematika docela rozsáhlá. Také chybí výchova k vlastenectví, protože v hodinách dějepisu nebo občanské nauky na to není tolik prostoru.

Kromě získaných vědomostí bylo příjemným bonusem navázání nových kontaktů jak mezi učiteli a řediteli, tak vzájemné předávání zkušeností z realizace POKOS na jejich základních školách. Velice nás potěšila slova pana ředitele, který na naše školení chodí opakovaně. Na konci se s námi loučil slovy: „U vás se vždycky dozvím něco nového a načerpám inspiraci pro další práci.“ 

Na závěr všichni obdrželi certifikáty, příručku POKOS pro učitele a drobné upomínkové předměty. Věříme, že naše školení bylo oboustranně přínosné, a do budoucna se těšíme na další spolupráci. Termín následujícího školení POKOS na KVV HMP  je 20. října 2021. Doufáme, že bude mít stejně pozitivní ohlas jako to dnešní.

 

Dne 26. 8. 2021zveřejnili na www.pokos.army.cz redakčně upravený článek pod názvem Krajské vojenské velitelství hl. m. Praha uspořádalo první letošní školení učitelů viz odkaz níže:

Krajské vojenské velitelství hl. m. Praha uspořádalo první letošní školení účitelů | Příprava občanů k obraně státu (POKOS) (army.cz) 

Fotogalerie