Pilotní projekt nasazení vojáků AZ v Národním očkovacím centru je u konce

Nástup rotace
  • 12.8.2021
  • Václav Musílek

Napsala kpt. Mgr. Martina Sofie Halíková, pověřená tisková mluvčí KVV hl. m. Praha.

Po měsíci vojáci Aktivní zálohy ukončili své nasazení v Národním očkovacím centru O2 universum Praha (NOC) a vrátili se ke svému civilnímu zaměstnání. I když se tu sešli záložníci z různých jednotek, podařilo se jim vytvořit fungující týmy. Ty byly v každé rotaci rozděleny na menší skupiny a zajišťovaly organizaci ve všech prostorách, kterými návštěvníci během očkování procházeli. 

Ať už byli záložníci kdekoliv, všude byli užiteční. Pohotově pomáhali handicapovaným před budovou NOC, už při vystupování z auta. Další zajišťovali hlavní vchod, recepci, stanoviště s desinfekcí, dohlíželi na eskalátory nebo třeba schodiště k hlavnímu sálu. Tým asistence pomáhal s přepravou výtahem imobilním vozíčkářům, důchodcům o francouzských holích, nebo maminkám s kočárky.

Přítomnost vojáků AZ ocenili také ti, co po očkování příliš pospíchali a v čekárně seděli jen krátce. Často se jim při rychlém odchodu a následném stoupání po schodišti udělalo nevolno. Vojáci jim pak pomáhali, případně zavolali zdravotníky. Srdečná slova díků si vysloužili poručík Eduard Čerňavský, svobodník Bc. Kryštof Houdek, desátník Mgr. Adam Čech a svobodník Štefan Horvát, kteří při nečekané poruše výtahu neváhali snést vlastnoručně po schodech vozíčkáře i kočárky s dětmi.

Zajímavostí třetí rotace byl četař Ing. Petr Brych, který přišel pomáhat společně se svou mladší dcerou Dominikou. Tato studentka Jihočeské univerzity je už dva roky aktivní záložnicí v hodnosti četařky na pozici střelec. Stejně jako její otec slouží u 26. pluku velení, řízení a průzkumu ve Staré Boleslavi. Po studiích se chce stát profesionální vojákyní jako její starší sestra.

Bezpochyby velké uznání si zaslouží také pět vojáků z pěší roty AZ KVV hl. m. Praha, kteří se zúčastnili obou rotací. Byli to poručík Eduard Čerňavský, svobodník Bc. Kryštof Houdek, svobodník Ing. Petr Kusý, svobodník Lukáš Hausner a svobodník Martin Růžička. Jednoho z nich jsem se zeptala, co bylo jeho úkolem při druhé rotaci. Jak jsem se dozvěděla od svobodníka Houdka (profesí Odborný rada pro rozhlasové a televizní vysílání), měl doprovázet všechny zařazené do tzv. pomalé fronty.

Přiblížil, jak to vypadá v praxi: „Na recepci se lidé rozdělovali podle zdravotního stavu a konkrétních potřeb. Do tzv. pomalé fronty šli jednak lidé s nějakým administrativním problémem, protože vzadu byli počítače, ale také všichni, u kterým byla nějaká zdravotní rizika.  Za přepážkou si mohli lehnout, uklidnili se a individuálně se jim věnovali zdravotníci. Automaticky se tam odváděli také těhotné ženy.“

Všech pět záložníků se jako jeden muž shodli, že by šli klidně znovu do další rotace. Neměli žádný problém ani s dojížděním. I ostatní vojáci AZ jsou rádi, že se přihlásili. A jak se na jejich nasazení „dívali“ rodinní příslušníci? Jak říkal výkonný praporčík: „Podpora našich rodin byla nejvíce znát o polední pauze, kdy celou místnost provonělo ohřívané jídlo z domova.“ Jejich partnerky je dobře zásobily i různými koláči, záviny a bábovkami, aby jim co nejvíce zpříjemnily službu v NOC.

Jiný záložník přiznává, že ho docela překvapilo, kolik lidí se zajímalo o službu v AZ, jak „dospělí chlapi“, tak i studenti. Svobodník Hausner si vzpomíná na jednoho řidiče autobusu, mimo jiné dobrovolného hasiče, který vážně uvažuje o tom, že se stane aktivním záložníkem. Chce pomáhat a vidí, že to má smysl. 

Jak si vojáci AZ vedou v NOC, se přijel z Tábora osobně přesvědčit i zástupce velitele Velitelství teritoria plukovník gšt. Ing. Jaroslav Hrabec. V krátkém rozhovoru s velitelem rotace nadporučíkem Ing. Zdeňkem Šťástkou se ujistil, že svou práci zvládají velmi dobře a poděkoval jim za jejich přístup k celému nasazení.

Ředitel KVV hl. m. Praha plukovník gšt. Ing. Marián Margai při závěrečném nástupu hodnotil především jejich profesionální přístup, kdy běžný občan nepoznal rozdíl mezi vojákem z povolání a vojákem AZ. A to je pro ně velká pochvala, protože byli stejně dobří jako „profíci“. Tento pilotní projekt se zdařil a záložníci ukázali, že jsou schopni doplnit řady profesionálních vojáků a stát se jejich rovnocennými partnery. Při podobné akci se na vojáky AZ mohou rozhodně spolehnout.

Na závěr chceme poděkovat všem vojákům z povolání z Pardubic, Klatov a Bučovic, kteří s námi sloužili v obou rotacích. Také milé a sympatické tiskové mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Praha paní Mgr. Jitce Zinke za to, že jsme mohli nahlédnout i do zákoutí, kam se běžný návštěvník nedostane – přípravny vakcín. Díky objednávkovému systému zde pracovnice NOC připravují přesný počet očkovacích látek, čímž se minimalizují ztráty z nenaočkovaných vakcín.

Velký dík patří hlavnímu koordinátorovi nasazení v NOC podplukovníku Ing. Pavlu Mrázovi z Velitelství pro operace. Ten vždy v úvodním školení předal nastupujícím vojákům nové rotace cenné rady a praktická doporučení, které jim výrazně ulehčily službu. V neposlední řadě děkujeme bezpečnostnímu a provoznímu manažeru NOC panu Karlu Benešovi za spolupráci při řešení nečekaných problémů a všem ostatním pracovníkům NOC, kteří společně přispěli k bezproblémovému chodu NOC.

 

Dne 12. 8. 2021 zveřejnili na acr.army.cz výrazně redakčně upravený článek pod názvem "Nasazení vojáků AZ v O2 universu skončilo. Pilotní projekt se vydařil" viz odkaz níže:

https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/nasazeni-vojaku-az-v-o2-universu-skoncilo--pilotni-projekt-se-vydaril-229374/

 

Děkovné maily od tiskové mluvčí ÚVN Praha

 

Přílohy ke stažení

Fotogalerie