Den 1. pěší roty 111. strážního praporu AZ ve Smečně se vydařil

"Veselý drát"
  • 2.9.2021
  • Martina Sofie Halíková

V sobotu 28. srpna 2021 se mohli děti s rodiči přijít rozloučit s prázdninami do Vojenského skanzenu ve Smečně a vojáci Aktivní zálohy si užít Den 1. pěší roty 111. strážního praporu. Přestože počasí nebylo ideální, malé ani velké milovníky vojenské historie a techniky to neodradilo. Jak už jsme dříve avizovali, tato akce se konala pod záštitou starostky města Smečna paní Mgr. Pavly Štrobachové, MPA ve spolupráci s Vojenským skanzenem Smečno a za podpory Krajského vojenského velitelství hlavní město Praha (dále jen KVV HMP).

Od 10.00 hodin začaly pro zájemce ve Vojenského skanzenu komentované prohlídky. U vchodu do skanzenu stály dva stany KVV HMP. V prezentačním stanu se návštěvníci dozvěděli informace k organizaci celé akce, časy komentovaným prohlídek nebo svezení vojenskou technikou. Ve druhém byla optická střelnice, kde si mohli malí střelci vyzkoušet svou přesnou mušku. Výsledky úspěšných zásahů pak dostali na vytištěném terči, aby se pochlubili rodičům a kamarádům. O optickou střelnici byl velký zájem, takže museli chvíli počkat. Než se dostali na řadu, stihli si dát něco dobrého ve stánku s občerstvením.     

V krásné aleji a na přilehlé louce připravili vojáci Aktivní zálohy pěší roty pro děti i dospělé soutěž. Na deseti stanovištích plnili zajímavé úkoly s vojenskou tématikou jako házení gumovým granátem na cíl, střelbu z Airsoft zbraní či vzduchovky nebo orientaci v různých druzích map. Děti si vyzkoušely jak se dobře zamaskovat, nasadit ochrannou chemickou masku i zelenou vojenskou pláštěnku. Také si pod vedením profesionální zdravotnice zopakovaly základy poskytnutí první pomoci při ošetřování zraněného kamaráda.

Na dalším stanovišti se děti učily vázat uzly. Sílu a vytrvalost si vyzkoušely na lanové překážce natažené mezi stromy. Bez doteku se zemí musely překonat vzdálenost téměř 8 metrů. Svou obratnost a mrštnost si pak ověřily při plazení, kdy měly co nejrychleji zdolat necelých 7 metrů. Často soutěžili i rodiče. Po zvládnutí všech úkolů dostali soutěžící za odměnu v prezentačním stánku KVV HMP drobné dárky a mohli se i s rodiči svést tzv. ještěrkou.

O jakou vojenskou techniku přesně jde, jsem se zeptala předsedy Spolku vojenského skansenu Smečno pana Milana Klímy. Ten vozidlo popsal takto: „Ještěrka“ neboli 30 mm protiletadlový dvouhlavňový kanón (PLdvK vz.53/59-M) je postaven na podvozku pancéřované Pragy V3S. Dříve byl ve výzbroji Československé lidové armády. Vozidlo městu Smečno věnoval tehdejší ministr obrany pan Ing. Jaroslav Tvrdík, stejně jako ostatní techniku.“

Jakou další zajímavost mohou návštěvníci vidět ve vašem vojenském skansenu. Proč by sem lidé měli přijet?

„Návštěvníci si mohou naši techniku osahat, vlézt si do kabiny, točit volantem. Není to jako v jiných muzeích, kdy se na exponát můžete dívat jen zdálky. Máme i expozici chemického materiálu v autobuse, kde si návštěvníci mohou zkusit ochrannou masku nebo tankistickou kuklu. Rodiče si je mohou vyfotit, je to pěkný zážitek a památka. Kromě skanzenu mohou také navštívit nedaleký Řopík vz. 37, který je součástí opevnění Pražské čáry. Provádíme rovněž komentované prohlídky Muzea železné opony, které je zde ve středních Čechách ojedinělé. Podobná muzea se nacházejí spíše na západní hranici naší vlasti.“

Více informací o skanzenu najdete na stránkách www.vojensky-skanzen-smecno.cz

Další velkou atrakcí byly funkční zmenšené modely bojových tanků T-55, T -72 a vyprošťovacího tanku VT-72. Jejich autorem je bývalý velitel čety logistického zabezpečení pěší roty AZ poručík Ing. Jaroslav Zdobinský. Všechny tři předváděné modely jsou postavené v měřítku 1:10 k originálu. I když se to nezdá, váží tito drobečkové přes 20 kg. Je to tím, že jsou vyrobené a svařené z ocelového plechu tloušťky 8 mm. Napodobeniny to byly opravdu dokonalé, ale nejvíce se dětem líbila malá figurka velitele tanku ve věži.

I když počasí bylo proměnlivé, děti i dospělí si sobotní den ve Smečně užili. Malí návštěvníci si zasportovali, vyzkoušeli nové věci, projeli se vojenským vozidlem nebo si zastříleli. Ohlasy rodičů byly velice pozitivní a už se těší na příští rok. Při krátké návštěvě místostarosty města Smečna Bc. Tomáše Burdy jsme se shodli, že rádi společně uspořádáme další ročník.

Na závěr děkujeme vedení města Smečna za skvělou spolupráci a podporu, zástupcům vojenského skanzenu za odborný výklad při komentovaných prohlídkách a možnost jízdy „ještěrkou“. Také děkujeme za pomoc všem vojákům Aktivní zálohy naší pěší roty i jejich bývalým kolegům nyní sloužícím u 13. dělostřeleckého pluku v Jincích. V neposlední řadě patří naše poděkování veliteli 1. pěší roty 111. strážního praporu AZ kapitánu Ing. Petru Hamannovi a výkonnému praporčíkovi rotmistru Martinu Lhotkovi za organizaci celé akce.

Fotogalerie