- 26.5.2022
Napsala kapitánka Martina Sofie Halíková, tisková mluvčí KVV hl. m. Praha.
V úterý 24. května 2022 ve 13.00 hodin se uskutečnil v Konferenčním sále Domu armády Praha slavnostní akt u příležitosti udělení Pamětní medaile za 20 let služby v aktivní záloze Ozbrojených sil ČR. Náčelník Generálního štábu Armády ČR zde udělil Čestné odznaky AČR Za zásluhy I., II. a III. stupně za výtečné výsledky dosahované při plnění úkolů aktivní zálohy Ozbrojených sil ČR v průběhu 20 let služby.
V krátkém projevu armádní generál Aleš Opata mimo jiné řekl, že pro něj není podstatné, jestli vojáci aktivní zálohy (dále jen AZ) slouží u bojových útvarů nebo u jednotek při Krajských vojenských velitelství (dále jen KVV). Následně poděkoval nastoupeným vojákům AZ za jejich entuziasmus, vztah k České republice, za kus odvedené práce a to nejen v uniformě, ale i v civilu na svých pracovištích. Ocenil také podíl vojáků AZ na medializaci Armády ČR.
Čestný odznak AČR Za zásluhy III. stupně obdrželo šedesát vojáků AZ, mezi nimi bylo i pět vojáků AZ KVV hl. m. Praha, jmenovitě rotný Tomáš Jaroš, desátník Michal Zvěřina, nadporučík Luboš Hovorka, rotný František Zeithaml a četař Václav Cibulka. V několika větách si je stručně představíme.
rotný Tomáš Jaroš
Před dvaceti lety začínal rotný Jaroš jako střelec, postupně se vypracoval na velitele hospodářského družstva a dnes v zastoupení plní funkci velitele čety logistického zabezpečení. Od roku 2002 podle něj došlo k velkému progresu ve výcviku a implementaci nových technologií a postupů. V civilu pracuje jako seřizovač v Mladoboleslavské automobilce. Zaměstnavatel má pro jeho službu vojáka AZ pochopení. Když potřebuje uvolnit z práce v době vojenského cvičení, víceméně s tím nemá problémy.
desátník Michal Zvěřina
Starší ženista desátník Zvěřina stál u zrodu jednotky AZ. Největší posun od roku 2002 vidí určitě v nové výstroji. Pochvaluje si nové bojové opasky a přilby. V civilu je skladníkem v jedné zásilkové společnosti. Podle něj by se občané měli o službu v Aktivní záloze více zajímat. „Je důležité, aby lidé věděli, že Aktivní záloha existuje. Stejně jako kromě jednotek profesionálních hasičů existují jednotky dobrovolných hasičů, tak podobně profesionální vojáci mají vojáky AZ, na které se můžou spolehnout. Každopádně je to služba vlasti,“ vysvětluje.
nadporučík Luboš Hovorka
Vzhledem k tomu, že nadporučík Hovorka měl tehdy za sebou vojenskou katedru, šel do jednotky AZ jako důstojník. Začínal jako velitel družstva, pak zástupce velitele čety a zástupce velitele roty. Prošel velitelské funkce a poznával, jak se jednotka mění a roste. „Na začátku byla úroveň vycvičenosti jednotky nízká. Díky zkušenostem z výcviku jsme dnes srovnatelní z vojáky profesionály,“ tvrdí. Občas má problém s uvolněním na cvičení. Pracuje totiž jako účetní a pokud se kříží termín cvičení s termínem uzávěrky, tak ho neuvolní, protože na jeho práci závisí další zaměstnanci. Za těch dvacet let se tedy párkrát stalo, že na vojenské cvičení nenastoupil. Nicméně zatím vždy výcvik splnil. „Služba vojáka AZ není jen o zbraních, ale o tom jak člověk žije. V základním výcviku se budoucí vojáci AZ naučí například jak se chovat v krizových situacích, jak správně poskytnout první pomoc a spoustu důležitých dovedností uplatnitelných v běžném životě,“ dodává.
Pane nadporučíku Hovorko, proč by se občané měli zajímat o službu vojáků AZ?
„Být vojákem AZ znamená, že člověk zvládne i složitou situaci. Připravenost dnešních mladých lidí je nedostatečná. Je škoda, že na základních školách zrušili brannou výchovu, v níž se mohli naučit základy zdravovědy nebo jak se o sebe postarat. Tenkrát když byl mladý člověk na táboře, musel se umět sám o sebe postarat. Zrovna tak soběstační museli být mladí muži na vojně, kde se naučili spoustu užitečných dovedností, které dnešním mladým chybí.“
rotný František Zeithaml
Rotný Zeithaml vzpomínal na své začátky pod vedením pana Kunce, hlavně na to, jaká se tam sešla výborná parta lidí. Nastoupil jako kulometník, pak se stal ženistou a dnes je velitel ženijního družstva. V civilu vlastní stavební firmu, je živnostník, což má své výhody, ale i nevýhody. „Sám sebe může uvolnit kdykoliv, ale když investorovi předávám stavbu, tak je má přítomnost nutná. Ale zatím jsem vždycky výcvik zvládl. Protože být vojákem AZ není jen o výcviku, ale také o kamarádství a soudružnosti v jednotce. Poznal jsem skvělý chlapy, což mi mockrát pomohlo i v civilu,“ říká s úsměvem.
četař Václav Cibulka
Loni v prosinci byl oceněn premiérem ČR Medailí Karla Kramáře, předtím dostal řadu dalších významných ocenění. Dnes k nim přibyl Čestný odznak za zásluhy III. stupně. Když se zbrojíř četař Cibulka ohlédne zpět, změnilo se toho u vojáků AZ za těch 20 let opravdu hodně. „My jsme začínali s plechovou přilbou po záklaďácích a teď máme novou výstroj a výzbroj. Letos budu dělat kurz pro kulometníky, takže si vojáci pěší roty AZ poprvé vystřelí nejenom ze svých přidělených zbraní, ale i z kulometu a také z RPG“, dodává.
Pane četaři Cibulko, co byste na závěr vzkázal občanům ČR?
„Je pravda, že v důsledku konfliktu na Ukrajině, se spousta lidí (mužů i žen) hlásí do Aktivní zálohy. To znamená, že příští rok bychom mohli mít jednotku pěší roty na plných počtech. Budu moc rád, když se jim podaří projít zdravotním vyšetřením ve Vojenské nemocnici a také zvládnout náročný výcvik ve Vyškově. Držím jim palce a těším se, že rozšíří naše řady.“
Všem oceněným děkuji za krátký rozhovor a blahopřeji k významnému ocenění. Jsme hrdí, že u naší pěší roty AZ KVV hl. m. Praha slouží vojáci, kteří se už přes dvacet let zodpovědně připravují k obraně naší vlasti.
Oficiální článek o této události si můžete přečíst zde: