Úvodní stránka > Aktuality > 100. výročí vzniku samostatného československého státu

100. výročí vzniku samostatného československého státu

Kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Brožová, tisková a informační pracovnice KVV HMP, tel.: 973 229 505, 602 742 297. 

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu které probíhali v celé republice byla slavnostní vojenská přehlídka, která se uskutečnila v neděli 28. října na Evropské třídě. Přehlídky se zúčastní více než 2000 osob s 200 kusy techniky.

Stejně jako v roce 2008 se aktivně podílelo i naše Krajské vojenské velitelství hlavní město Praha. V pochodovém proudu se představilo více než 1700 vojáků Armády České republiky, ale i téměř 300 příslušníků dalších složek Integrovaného záchranného systému, např. hasiči, policisté a záchranáři, či příslušníci Celní správy se speciální technikou. Novinkou byla účast čestných stráží Slovenska, Francie, Spojených států, Velké Británie a Itálie. Do přehlídky byla  zapojena také aktivní záloha.

Z armádní techniky se představili stíhací letouny Gripen či L-159 Alca. I když v neděli počasí nepřálo i tak byl povolen přelet a když je nebylo vidět tak slyšeli je všichni účastníci. nechyběl ani modernizovaný tank T72 M4CZ, obrněná vozidla IVECO, obrněné transportéry Pandur a vojenské i policejní vrtulníky. Ze speciální techniky složek IZS pak např. zásahové vozidlo URNA, zásahové hasičské vozidlo IVECO s žebříkem Magirus, speciálně upravené Tatry 815, hasičská vozidla se sklápěči a návěsy, cisternová automobilová stříkačka CAS, nebo sestava zásahových vozidel IZS včetně armádních a policejních vrtulníků.

Po skončení přehlídky se návštěvníci mohly projít Dejvickou ulicí na Letnou, kde byla představena průřezová statická ukázka techniky ozbrojených sil a bezpečnostních sborů od roku 1918 do současnosti v celkovém počtu 153 kusů techniky.

Byla  pro návštěvníky připravena také tzv. klidová zóna, která nabídla prezentační a náborové stánky všech zúčastněných složek, krátké dynamické ukázky spolupráce složek IZS. Pěkná byla výstava fotografií z působení českých vojáků v zahraničních operacích.

30 vybraných příslušníků aktivní zálohy připravovalo a stavělo stanový tábor a celé zázemí od pondělí 22. října až do úterý 30. října 2018.

Nebylo to klasické vojenské cvičení. Ale i tak si záložáci užili strážní službu, logistické zabezpečení a hlavně boj s nepříznivým počasím jako byl silný vítr a velmi chladné počasí.

Bylo to fyzicky náročné, ale jako vždy prokázali všichni příslušníci aktivní zálohy soudržnost, nasazení a radost z vykonané práce.

Tak opět za 10 let ?

 

Nahoru